Δευτέρα 22 Μαΐου 2017

Ντόπιοι-Πρωτέας 72-78

Συναρπαστική εξέλιξη και αρκετές ανατροπές είχε η αναμέτρηση ανάμεσα στους Ντόπιους και στον Πρωτέα. Ο τελευταίος «χαμογέλασε» στο τέλος και επικράτησε με 72-78
Η συνάντηση διεξήχθη την Δευτέρα 22 Μαΐου και άρχισε στις 18:00. Ήταν στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 7ου τουρνουά μπάσκετ Δήμου Καρπενησίου και έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Ευρυτανικής πρωτεύουσας.
Οι Ντόπιοι του Γιάννη Πέτρου έδειξαν την δυναμική τους και στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικοί, καταφέρνοντας να γυρίσουν το ματς. Τελικώς ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, δείχνοντας όμως πολύ καλά στοιχεία. Ο Δημήτρης Σβερώνης πρώτευσε με 21 στο σκοράρισμα των «κόκκινων». Έχουν απολογισμό 3 νίκες και 2 ήττες(8 βαθμούς).
 Ο Πρωτέας του Γιάννη Χαντζόπουλου παρά την καθοριστική απουσία του Ίγκλι Οσμενάι απέδειξε πως έχει «μέταλλο» νικητή, όπως είχε συμβεί και στο ματς με τα Ψηλά Βουνά. Παραμένει αήττητος και αποτελεί το μεγάλο φαβορί για κατάκτηση της διοργάνωσης. Εκπληκτικός ήταν ο Δήμος Σπυριδάκης, που σταμάτησες στους 40 πόντους!. Οι «γαλάζιοι» έφτασαν τους 10 πόντους(5 νίκες-0 ήττες) και έκλεισαν θέση στο Final 4 του τουρνουά.
Την Παρασκευή 26/5 στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής ο Πρωτέας θα παίξει με τον Sporting B.C. και οι Ντόπιοι με τον Εύρυτο.

Πανέμορφο παιχνίδι
Σε μια από τις πιο όμορφες αναμετρήσεις της διοργάνωσης παρόντες ήταν γύρω στους 70-80 θεατές.

Μόνιμη πρωτοπορία

Και σε αυτό το ματς ο Δημήτρης Σβερώνης(Φωτογραφία) ήταν ο πρώτος σκόρερ  των Ντόπιων, σταματώντας στους 21. Πολύ καλή παρουσία με 19 και για τον Κωνσταντίνο Λιάπη. Από τον πάγκο παρακολούθησε ένα ακόμη παιχνίδι ο τραυματίας Γιάννης Πιστιόλης.

Στο Final 4
Θέση στο Final 4 έκλεισε ο Πρωτέας, τροπαιούχος το 2014 και το 2015.

Ακόμη σκοράρει

Περισσότερους από τους μισούς πόντους σημείωσε ο Δήμος Σπυριδάκης(Φωτογραφία) των νικητών. Σταμάτησε στου 40, κάνοντας ατομικό ρεκόρ στην φετινή διοργάνωση. Καθοριστικός ήταν ο Κώστας Λέρης, ο οποίος έβαλε 15 με δυο εύστοχα 3ποντα. Απουσίαζε ο στρατευμένος Ίγκλι Οσμενάι.

Εναλλαγή και όμορφο ματς

Η πρωτοπορία στην πρώτη περίοδο άλλαζε συνεχώς χέρια. Ο Πρωτέας προηγήθηκε τελικά των Ντόπιων με 17-20. Ο Κωνσταντίνος Λιάπης(Φωτογραφία αριστερά) και ο Δημήτρης Σβερώνης έκαναν το 4-0 για τους Ντόπιους. Με 1/2 βολές και 2ποντο ο Δήμος Σπυριδάκης σκόραρε για τον Πρωτέα(4-3). Ακολούθησε δίποντο του Κωνσταντίνου Λιάπη, τρίποντο του Δημήτρη Κουρλού(Φωτογραφία δεξιά), 2ποντο του Αποστόλη Νούλα και του Δημήτρη Κουρλού για το 7-10. Ο Παντελής Κωστής και ο Δημήτρης Σβερώνης ευστόχησαν για δυο(11-10). Με σουτ 2 πόντων των: Δημήτρη Κουρλού, Δημήτρη Σβερώνη, Κώστα Λέρη, ξανά του Δημήτρη Σβερώνη «γράφτηκε» το 15-14. Με 2/2 βολές του Δήμου Σπυριδάκη, 2ποντο του Κωνσταντίνου Λιάπη, 2/2 βολές και δίποντο του Δήμου Σπυριδάκη το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-20 υπέρ των «γαλάζιων».

Προβάδισμα Πρωτέα

Το συγκρότημα του Γιάννη Χαντζόπουλου έκλεισε προηγούμενο το ημίχρονο με 29-40, κάνοντας ένα επιμέρους 12-20 υπέρ του στο δεύτερο δεκάλεπτο. O Κώστας Λέρης, Ο Δημήτρης Κουρλός και ξανά ο Κώστας Λέρης έκλεισε ένα σερί 0-10, μετατρέποντας το 17-16 σε 17-26. Ο Θοδωρής Χονδρός(Φωτογραφία αριστερά) με 2ποντο και 3ποντο μείωσε στους 4 για το 22-26. Ο Δήμους Σπυριδάκης με εντυπωσιακό follow και ο Σπύρος Ξαγάρας (Φωτογραφία δεξιά) με καλάθι ανέβασαν το σκορ στο 22-30. Με δυο 2ποντα του Δήμου Σπυριδάκη ο Πρωτέας προηγήθηκε με +12(22-34). Ο  Δημήτρης Σβερώνης με 1/2 βολές, ο Κωνσταντίνος Λιάπης, ο Δήμος Σπυριδάκης με καλάθια «έγραψαν» το 25-36. Ο Δήμος Σπυριδάκης με καλάθι, ο Γάννης Καγκαράς με γκολ-φάουλ, ο Δημήτρης Κουρλός και ο Δημήτρης Σβερώνης με εύστοχα 2ποντα διαμόρφωσαν το 29-40, με το οποίο έληξε το ημίχρονο. Ο Κωνσταντίνος Λιάπης των Ντόπιων σταμάτησε προσπάθεια του Αποστόλη Νούλα του Πρωτέα.

Fair play Πρωτέα
Οι «γαλάζιοι» 4:36 πριν την λήξη της δεύτερης περιόδου έδωσαν την μπάλα σε επαναφορά πίσω στον αντίπαλο τους. Οι διαιτητές είχαν δώσει την κατοχή υπέρ τους.

Τρία αντιαθλητικά-Άστοχες βολές
Η δεύτερη περίοδος περιελάμβανε τρία αντιαθλητικά φάουλ. Συγκεκριμένα 3:22 πριν την λήξη έκανε ο Δημήτρης Σβερώνης πάνω στον Σπύρο Ξαγάρα, με τους ρόλους να αντιστρέφονται 5 δευτερόλεπτα αργότερα. Επιπλέον 1:04 πριν την ολοκλήρωση του 20λεπτο ήταν η σειρά του Βασίλη Τσολάκη να χρεωθεί με αντιαθλητικό πάνω στον Αποστόλη Νούλα. Σπύρος Ξαγάρας, Δημήτρης Σβερώνης και Αποστόλης Νούλας είχαν 0/2 βολές ο καθένας και δεν εκμεταλλεύτηκαν την υπέρ τους ευκαιρία.

Ψυχωμένη «Ντόπια» ανατροπή

Οι Ντόπιοι του Γιάννη Πέτρου ήταν άλλη ομάδα στην 3η περίοδο και πήραν τα ηνία του αγώνα σε συνδυασμό και με την είσοδο του Χρήστου Κακαβά. Με ένα επιμέρους 31-14 κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση, προηγούμενοι με 60-54.  Με καλάθια των: Δημήτρη Σβερώνη, Δήμου Σπυριδάκη, έμμεσο 3ποντο(γκολ-φάουλ με εύστοχη βολή) του Παντελή Κωστή(Φωτογραφία αριστερά) σημειώθηκε το 34-42.  Με 1/2 βολές του Δήμου Σπυριδάκη, 2ποντο του Δημήτρη Σβερώνη και 2/2 βολές του Κωνσταντίνου Λιάπη επετεύχθη  το 38-43. Οι Ντόπιοι συνέχισαν το σερί και το έφτασαν στο 11-0, παίρνοντας το προβάδισμα με 45-43 χάρης σε: δίποντο του Παντελή Κωστή, τρίποντο του Χρήστου Κακαβά(Φωτογραφία κέντρο) και προσπάθεια για δυο του Δημήτρη Σβερώνη. Ο Σπύρος Λαμπρόπουλος ισοφάρισε σε 45-45. Με σουτ εντός παιδιάς των: Κωνσταντίνου Λιάπη και Δήμου Σπυριδάκη επετεύχθη το 47-47, ενώ ο Παντελής Κωστής «όπλισε» για τρεις(50-47). Ο Δημήτρης Σβερώνης, ο Βασίλης Τσολάκης(Φωτογραφία δεξιά) και ο Χρήστος Κακαβάς με δίποντα σημείωσαν το 56-47, ολοκληρώνοντας ένα σερί 9-0 για τους «μεταλλαγμένους» προς το καλύτερο Ντόπιους.  Με γκολ-φάουλ και εύστοχη βολή του Δήμου Σπυριδάκη σημειώθηκε το 56-50. Ο Δήμος Σπυριδάκης, ο Κωνστανίνος Λιάπης, ο Δήμος Σπυριδάκης εκ νέου και ο Βασίλης Τσολάκης σκόραραν για δυο(60-54).Ο Παντελής Κωστής των Ντόπιων έβαλε «στοπ» στον Δήμο Σπυριδάκη και τον Δημήτρη Κουρλό του Πρωτέα. Ο τελευταίος σταμάτησε τον Χρήστο Κακαβά.

Η ποιότητα των «γαλάζιων»

Με έναν ασταμάτητο Δήμο Σπυριδάκη και με εξαιρετικό Κώστα Λέρη ο ποιοτικός Πρωτέας ανέτρεψε το σκορ και επιβλήθηκε με 72-78 των πολύ καλών Ντόπιων. Το επιμέρους σκορ ήταν 12-24 υπέρ των «γαλάζιων». Ο Δημήτρης Σβερώνης με 2ποντο και ο Κώστας Λέρης(Φωτογραφία αριστερά) με εύστοχο σουτ για τρεις σημείωσαν το 62-57. Με δυο καλάθια του Δήμου Σπυριδάκη ο Πρωτέας πλησίασε στον πόντο(62-61). Ο Παντελής Κωστής πέτυχε γκολ-φάουλ και ευστόχησε και από την γραμμή των βολών για το 65-61. Με καλάθι του Γιώργου Γερονικου(Φωτογραφία δεξιά) έγινε το 65-63. Ο Κωνσταντίνος Λιάπης και ο Γιώργος Γερονίκος με νέο 2ποντο ανέβασαν το σκορ στο 67-65. Ο Κώστας Λέρης με 1/2 βολές, ο Κωνσταντίνος Λιάπης και ο Κώστας Λέρης με προσπάθειες για δυο σημείωσαν το 69-68. Ο Χρήστος Κακαβάς είχε 1/2 βολές(70-68). Με τρίποντη «βόμβα» του Κώστα Λέρη ο Πρωτέας προηγήθηκε με 70-71, ενώ με 1/2 βολές του Δημήτρη Κουρλού και follow του Δήμου Σπυριδάκη στην 2η άστοχη βολή επετεύχθη το 70-74. Το τελικό 72-78 έγινε με 1/2 βολές του Δήμου Σπυριδάκη, 1/2 επίσης του Σπύρου Ξαγάρα, καλάθι και φάουλ του Χρήστου Κακαβά και 2/2 βολές του Δήμου Σπυριδάκη. Νέα τάπα αυτήν την φορά στον Κώστα Λέρη έκανε ο συγκλονιστικός στην επανάληψη Παντελής Κωστής, ο οποίος όμως σταματήθηκε από τον MVP Δήμο Σπυριδάκη.

4ο αντιαθλητικό
Το τελευταίο αντιαθλητικό φάουλ του αγώνα υποδείχτηκε από τους ρέφερι 2:56 πριν την λήξη και το έκανε ο Κώστας Λέρης πάνω στον Χρήστο Κακαβά, που ευστόχησε στη μια από τις δυο βολές.

Αποβολή με 5
Ο πρώτος σκόρερ των «κόκκινων» Δημήτρης Σβερώνης αποβλήθηκε με 5 φάουλ 0:36 πριν την λήξη του αγώνα.