Πέμπτη 25 Μαΐου 2017

Forestry Force (F.C.)-Παρέα B.C. 74-82(66-66 κ.δ.)

Στην παράταση η Παρέα B.C. πανηγύρισε μεγάλη νίκη, επικρατώντας με 82-74 της Forestry Force, με την κανονική διάρκεια να έχει ολοκληρωθεί με 66-66. Το ματς κρίνει κατά πολύ την πρόκριση στο Final 6.
Το συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη την Τετάρτη 24 Μαΐου και άρχισε στις 20:00. Ήταν στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 7ου τουρνουά μπάσκετ Δήμου Καρπενησίου. Μετά από αρκετό καιρό ο κόσμος έδωσε το «παρών» στο κλειστό.
Η Forestry Force του Γιώργου Τζανάκου έκανε μέχρι το 35΄ την καλύτερη της εμφάνιση και «χτυπώντας» μέσα από το καλάθι. Στην συνέχεια έχασαν την αυτοσυγκέντρωση και τον αγώνα. Ο Κώστας Φιλίντας ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 25 και 2 3ποντα. Οι φοιτητές παρέμειναν χωρίς νίκη μετά από τέσσερα ματς.
Η Παρέα B.C. των Μιχάλη Λάμπρου και Δημήτρη Κοκοτίνη  όπως και με τον Sporting πριν δυο εβδομάδες οδηγήθηκε στην παράταση, όπου αυτήν την φορά «χαμογέλασε».Οριακά πρώτος με 22 στο σκοράρισμα ο Νίκος Κωστής, έχοντας άξιους συμπαραστάτες σε αυτό τους: Γιώργο Σώκο και Σωτήρη Στεφανή. Οι «πορτοκαλί» έχουν απολογισμό 3 νίκες και 3 ήττες.
Την επόμενη(7η) αγωνιστική η Παρέα θα παίξει την Δευτέρα 29/5 με τα Ψηλά Βουνά και η «δύναμη» την ίδια ημέρα με τους Νέους B.C.

Πληθώρα θεατών
Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 80-90 θεατές, βλέποντας ένα συναρπαστικό ματς.

Εξαιρετικός ο Φιλίντας

Η Forestry είχε ως πρώτο σκόρερ της τον Κώστα Φιλίντα(Φωτογραφία), ο οποίος πέτυχε 25 με δυο εύστοχα 3ποντα. Ο Ανδρέας Μπούτσικας σημείωσε 18, ενώ στους 17 με 1 εύστοχο 3ποντο ακολούθησε ο Κώστας Καραδήμας.

Απουσίες ψηλών
Για τους φοιτητές απουσίαζαν οι: Γιάννης Κομιανός και Γιάννης Ντεγιάννης και για τους «πορτοκαλί» οι Φθιωτοί Χρήστος Χρυσοβέργης και Κώστας Κατσομήτρος.

Οι 63 της Παρέας

Τρεις παίχτες των νικητών πέτυχαν 63 πόντους.  Πρόκειται για τους: Νίκο Κωστή(Φωτογραφία), Γιώργο Σώκο και Σωτήρη Στεφανή, οι οποίοι είχαν 22, 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Μάλιστα ο Σωτήρης Στεφανής σημείωσε τρία 3ποντα και ο Γιώργος Σώκος 1.

Παράταση ξανά
Ένα ακόμη παιχνίδι της Παρέας B.C. κρίθηκε στην παράταση, ύστερα από αυτό με τον Sporting B.C.

Αντιμέτωπα αδέρφια

Ο Γιώργος Κατσαρός(Φωτογραφία αριστερά) των «δασοπόνων» αντιμετώπισε τον αδερφό του Λάμπρο Κατσαρό(Φωτογραφία δεξιά) της Παρέας B.C.

Ομάδα των νοκ άουτ
Οι «πορτοκαλί» για 5η συνεχόμενη χρονιά προκρίνονται όπως όλα δείχνουν στους νοκ-άουτ αγώνες.

Προβάδισμα ΤΕΙ

Οι φοιτητές ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 20-13. Ο Κώστας Φιλίντας με δυο δίποντα και μια 1/2 βολές ενδιάμεσα σημείωσε το 5-0 για την Forestry. Ο Νίκος Κωστής πέτυχε καλάθι, ενώ ο Μάνθος Κρανιάς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 6-2.  Με γκολ-φάουλ ο Νίκος Κωστής σημείωσε το 6-4, ενώ ο Ανδρέας Μπούτσικας με 1/2 βολές και 2ποντο διαμόρφωσε το 9-4. Με νέο καλάθι του Νίκου Κωστή και του Κώστα Φιλίντα «γράφτηκε» το 11-6. Με 1/2 βολές του Γιώργου Σώκου, 2ποντο του Κώστα Καραδήμα, 1/2 βολές του Νίκου Κωστή και καλάθι του Κώστα Φιλίντα επετεύχθη το 15-8. Με καλάθια των: Γιώργου Σώκου και Ανδρέα Μπούτσικα(Φωτογραφία) το σκορ ανέβηκε στο 17-10. Ο Σωτήρης Στεφανής «όπλισε» για τρεις και έκανε το 17-13, ενώ ο Κώστας Φιλίντας με τον ίδιο τρόπο πέτυχε το 20-13.  Δυο τάπες έκανε ο Κώστας Φιλίντας της Forestry στον Νίκο Κωστή της Παρέας και μια στον Δημήτρη Θεοδοσόπουλο ο Κώστας Καραδήμας.

Στο όριο το ματς

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν στην δεύτερη περίοδο και με ένα επιμέρους 11-16 διαμόρφωσαν το 31-29. Με 2ποντο του Γιώργου Τζανάκου οι φοιτητές προηγήθηκαν με +29(22-13). Νίκος Κωστής, Κώστας Καραδήμας σημείωσαν το 24-15. Με δυο βολές του Νίκου Κωστή επετεύχθη το 24-17. Ο Μάνθος Κρανιάς(Φωτογραφία), ο Γιώργος Ζαγκότσης και ο Ανδρέας Μπούτσικας «έγραψαν» το 28-19. Γιώργος Σώκος με 2ποντο και οι: Γιώργος Ζαγκότσης και Σωτήρης Στεφανής με σουτ 3 πόντων μείωσαν στο 28-27, ενώ ο Κύρος Παπαβασιλείου έβαλε μπροστά την ομάδα του με 28-29. Ο Ανδρέας Μπούτσικας με καλάθι και 1/2 βολές σημείωσε το 31-29.

Διψήφιοι φοιτητές

Προβάδισμα νίκης πήρε στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Τζανάκου, η οποία με ένα επιμέρους 25-17 προηγήθηκε με +10(56-46). Με σουτ 3 πόντων του Γιώργου Σώκου η Παρέα προηγήθηκε με 31-32. Με 2ποντα των: Κώστα Φιλίντα, Γιώργου Ζαγκότση και γκολ-φάουλ του Νίκου Κωστή σημειώθηκε το 33-36. Ο Κώστας Καραδήμας(Φωτογραφία αριστερά) πέτυχε τρίποντο με ταμπλό για το 36-36. Με δίποντα των: Ανδρέα Μπούτσικα και Μάνθου Κρανιά η Forestry έκλεισε ένα σερί 7-0 για το 40-36. Με καλάθι του Γιώργου Σώκου και σουτ 3 πόντων του Κώστα Φιλίντα σημειώθηκε το 43-38. Με γκολ-φάουλ του Κώστα Φιλίντα και εύστοχη βολή σημειώθηκε το 46-38. Ο Ανδρέας Μπούτσικας έκλεισε ένα σερί 7-0(48-38). Ο Σωτήρης Στεφανής με 1/2 βολές πέτυχε το 48-39. Με 3ποντο του Σπύρου Γκριμόπουλου(Φωτογραφία κέντρο), 1/2 βολές του Ανδρέα Μπούτσικα και καλάθι του Κώστα Φιλίντα οι «δασοπόνοι» προηγήθηκαν με +15(54-39).  Με γκολ-φάουλ του Σωτήρη Στεφανή και εύστοχη βολή σημειώθηκε το 54-42. Με καλάθια των: Κώστα Καραδήμα, Σωτήρη Στεφανή και Γιώργου Σώκου(Φωτογραφία δεξιά) η περίοδος ολοκληρώθηκε με 56-46. Ο Ανδρέας Μπούτσικας των Φοιτητών έκανε τάπα στον Νίκο Κωστή της Παρέας, ενώ προσπάθεια του Δημήτρη Θεοδοσόπουλου σταμάτησε ο Κώστας Φιλίντας.

Ανατροπή Παρέας

Συναρπαστικό ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου με το τελικό 66-66 οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν σε 5λεπτη παράταση. Το επιμέρους σκορ ήταν 10-20 υπέρ της «ψυχωμένης» Παρέας. Γιώργος Σώκος και Κώστας Καραδήμας ευστόχησαν για δυο(58-48).  Ο Νίκος Κωστής με καλάθι και ο Γιώργος Σώκος με 2/2 βολές μείωσαν σε 58-52. Με δυο προσπάθειες για δυο από τον καθένα εναλλάξ των: Κώστα Καραδήμα, Νίκου Κωστή «γράφτηκε» το 62-56. Η Παρέα προηγήθηκε με ένα σερί 0-8(62-64) με καλάθια των: Κύρου Παπαβασιλείου(Φωτογραφία αριστερά), Νίκου Κωστή, Γιώργου Σώκου και Γιώργου Ζαγκότση(Φωτογραφία δεξιά). 00:16πρν το τέλος ο Κώστας Φιλίντας με 1/2 βολές σημείωσε το 63-64 και 00:14 ο Σωτήρης Στεφανής με 2/2 βολές το 63-66. Ο ψύχραιμος Ανδρέας Μπούτσικας με 3/3 βολές 00:02 πριν το τέλος ισοφάρισε για την Forestry και οδήγησε το ματς στην παράταση(66-66) εν μέσω πανηγυρισμών των φοιτητών. Ο Κύρος Παπαβασιλείου της Παρέας έκανε δυο πανέμορφες τάπες στον Κώστα Γιοβανόπουλο και στον Κώστα Φιλίντα.

«Αδερφικό» αντιαθλητικό
Ο Λάμπρος Κατσαρός κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον αδερφό του Γιώργο, όμως αστόχησε και στις δυο ελεύθερες βολές.

«Ψυχωμένοι πορτοκαλί»

Η Παρέα στον έξτρα χρόνο πήρε την σημαντική νίκη με 74-82 απέναντι στους φοιτητές. Δημήτρης Θεοδοσόπουλος(Φωτογραφία αριστερά) και Γιώργος Ζαγκότσης πέτυχαν το 66-70. Με γκολ-φάουλ του Γιώργου Κατσαρού και 2ποντο του Σωτήρη Στεφανή επετεύχθη το 68-72. Ο Δημήτρης Θεοδοσόπουλος έφερε την διαφορά στο +6(68-74). Με καλάθι του Κώστα Καραδήμα και γκολ-φάουλ του Μάνθου Κρανιά έγινε το 72-74. Ο Σωτήρης Στεφανής(Φωτογραφία δεξιά) «όπλισε» για τρεις και διαμόρφωσε το 72-77, ενώ με 2ποντο του Κώστα Φιλίντα, 1/2 βολές του Νίκου Κωστή, καλάθι και φάουλ του Γιώργου Σώκου με εύστοχη βολή και μια βολή του Σωτήρη Στεφανή το ματς ολοκληρώθηκε με 74-82. «Στοπ» στον Ανδρέα Μπούτσικα έβαλε ο Σωτήρης Στεφανής της Παρέας.